Małżeństwa jednopłciowe: polska Konstytucja...
12 lutego 2019, 21:33
Para homoseksualistów - Jakub i Dawid - może stać pierwszą zalegalizowaną parą homoseksualną na terenie Polski. W poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wydał postanowienie, że Konstytucja RP nie zabrania małżeństw jednopłciowych.
Jakub i Dawid to popularna w sieciach para homoseksualna. Ich strona na Facebooku ma 35 tyś. obserwujących. W 2017 roku para oficjalnie wzięła ślub na portugalskiej Maderze.
Po wyroku warszawskiego sądu na swojej stronie na Facebooku Jakub i Dawid napisali:
„Mit artykułu 18-go obalony i drzwi do wprowadzenia równości małżeńskiej uchylone!".
Adwokat pary Adam Kuczyński podzielił się ze Sputnikiem opinią, czy pary homoseksualne mogą liczyć na legalizację swoich stosunków i jakie perspektywy mają takie rodziny.
— Czy ta decyzja oznacza, że na terenie Polski nie ma możliwości rejestracji związków homoseksualnych, ale można przyjąć i zalegalizujować fakt związku zarejestrowanego poza Polską/zagranicą?
— Sąd nie zalegalizował małżeństwa Jakuba i Dawida. Sąd oddalił ich skargę na odmowę wpisania ich aktu małżeństwa do polskich ksiąg stanu cywilnego. Sąd powiedział, że trzeba zmienić ustawę (definicję małżeństwa, która jest w ustawie), żeby móc „zalegalizować" ich małżeństwo. Sąd powiedział, że Konstytucja nie zabrania takiej zmiany. To jest ważne, bo dotychczas przeciwnicy małżeństw jednopłciowych mówili, że Konstytucja zakazuje takich małżeństw.
Ten wyrok dotyczy tylko sprawy Jakuba i Dawida. Nie zmienia sytuacji innych osób. Małżeństwa homoseksualne zawierane poza Polską dalej nie są uznawane w Polsce.
— Czasy się zmieniają i życiowe poglądy też. W XXI. wieku LGBT już nikogo nie zdziwi. Co przeszkadza w zalegalizowaniu związków osób LGBT w Polsce, przecierz w niektórych krajach UE istnieje taka możliwość?
— Konserwatyzm polityków i wpływy Kościoła.
— Wracając do Jakuba i Dawida, czy taka para może zaadaptować dziecko (jeśli tego będą chcieli)? Czy mają prawo być ojcami dzieci, urodzonych np. przez surogatkę? Co przewiduje w tej kwestii polskie prawo?
— Jak już powiedziałem Jakub i Dawid dla polskiego państwa dalej nie są małżeństwem. W Polsce adoptować dziecko może albo osoba samotna albo małżeństwo. Para jednopłciowa nie może adoptować dzieci.