30 marca 2019, 20:17
Według najnowszych badań naukowców z Polski, przepona - jeden z największych mięśni w ciele człowieka, nie tylko odpowiada za oddychanie, ale pełni też inną ważną funkcję. Odkrycie dowodzi istnienia związku pomiędzy grubością i ruchomością tego mięśnia podczas oddychania a równowagą ciała.
– Przepona jest mięśniem, który po sercu pracuje w naszym organizmie najintensywniej. Stanowi anatomiczną granicę między klatką piersiową a jamą brzuszną. Wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego, – wyjaśnia w rozmowie z TVN24 dr Janusz Kocjan z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
Polskie badania pokazały, że przepona reguluje ciśnienie w jamie brzusznej. Według słów dr Bożeny Gzik-Zroskiej, ocena jej roli w zachowaniu równowagi „była dla nas swego rodzaju novum".
Trwające ponad rok analizy i eksperymenty prowadził zespół śląskich naukowców - nad przeponą głowili się lekarze i bioinżynierowie. Podczas badań wykorzystano nowoczesną platformę do pomiarów równowagi, składającej się z matrycy z ponad 2500 czujników. Doskonale pokazuje jak przemieszcza się środek ciężkości ciała.
W badaniu uczestniczyło 40 osób zdrowych i 100 pacjentów klinicznych zakwalifikowanych do zabiegu lobektomii, czyli usunięcia fragmentu miąższu płuca ze względu na nowotwór. Otóż, okazało się, że pogorszenie spowodowane operacją wpływa na stabilizację ciała.
Wyniki badań mogą oznaczać rewolucję zarówno w leczeniu jak i w samej diagnostyce. Doktor Janusz Kocjan nie wyklucza, że w przyszłości "rehabilitacja oddechowa w postaci ćwiczeń, które mogą poprawić ruchomość przepony, zwiększyć jej grubość, będzie skuteczną metodą leczenia".